Mongolsko
Mongolsko, dlhý tvar Mongolská republika, je vnútrozemský štát v strednej Ázii, hraničiaci na severe s Ruskou federáciou a na juhu s Čínskou ľudovou republikou. Hlavné a najväčšie mesto Ulanbátar je domovom asi 40% populácie. S rozlohou 1 564 116 km² je Mongolsko 19. najväčšou a tiež najredšie osídlenou nezávislou krajinou na svete, s počtom obyvateľov okolo 3,2 milióna obyvateľov.[1] Je to tiež druhý najväčší vnútrozemský štát na svete po Kazachstane.
Oblasť súčasného Mongolska, bola už v minulosti ovládaná mnohými kočovnými ríšami. V roku 1206 Džingischán založilMongolskú ríšu a podmanil si veľkú časť vtedajšieho sveta. V 16. a 17. storočí sa Mongolsko dostalo pod vplyv tibetského budhizmu. Na konci 17. storočia boli všetky oblasti Mongolska začlenené do oblasti vládnucej dynastie Čching. Po páde dynastie Čching v roku 1911, Mongolsko vyhlásilo nezávislosť, ale muselo bojovať až do roku 1921, v ktorom pevne stanovilo svoju nezávislosť od Čínskej republiky. Krajina sa už v prvých rokoch svojej existencie dostala pod značný vplyv ZSSR, a v roku 1924 bola vyhlásená Mongolská ľudová republika, čím sa stala priamo satelitným štátom ZSSR. Až po zrútení komunistických režimov v Európe koncom roka 1989, keď Mongolsko prešlo svojou vlastnou demokratickou revolúciou na začiatku roku 1990, to viedlo k systému viacerých politických strán, novej ústave z roku 1992 a k prechodu k trhovému hospodárstvu.
Krajina má len veľmi málo ornej pôdy, veľkú časť Mongolska pokrývajú suché stepi s drsným podnebím, kde hlavným zdrojom obživy je kočovné pastierstvo. Okrem vývozu vlnených tkanín (napríklad kašmíru) a výrobkov z kože je dôležitou súčasťou hospodárstva ťažba nerastných surovín (volfrám, hnedé a čierne uhlie, meď a ropa). Územie dnešnej Mongolskej republiky sa v starších časoch označovalo ako Vonkajšie Mongolsko, kým takzvané Vnútorné Mongolsko je dnes ako autonómna oblasť súčasťou Čínskej ľudovej republiky.
Zaujímavosti :
Ubytovanie
V Mongolsku by ste hotely mimo hlavného mesta hľadali márne. Domáci väčšinou kočujú a túlajú sa po krajine, preto nie je problém hocikde zložiť stan a kempovať.
Doprava
Najlepšia a najrýchlejšia preprava je letecká. Cesta autobusom je nepohodlná a zlé cesty nie sú veľmi lákavé, sú však zdolateľné prenajatým terénnym autom. Taxíky sa príliš nepreferujú, všade sa dá dostať aj pešo.
Potraviny
Strava je tu veľmi obyčajná a jednotvárna. Najviac sa používa mäso a mliečne výrobky. Tradičné jedlo je mastná rezancová polievka. Ako nápoj je u domácich obľúbený slaný čaj s mliekom.
Životný štýl
Miestni žijú svoj obyčajný život. Starajú sa o dobytok a sťahujú sa z miesta na miesto. Sú veľmi pohostinní, radi sa podelia a pomáhajú si ako sa dá. Väčšina z nich vyrába tradičné výrobky.
Ostatné
Mongolsko nie je nijak zvlášť nebezpečné, ale vyskytnú sa drobné krádeže na preplnených trhoviskách.
!Ďakujem za pozornosť!