Nepál
Nepál
Nepál, dlhý tvar Nepálska federatívna demokratická republika, je štát v južnej Ázii. Na severe má spoločnú hranicu sČínou (1 236 km) a na juhu s Indiou (1 690 km).Nepál leží vo vysokých horách Himalájí, ktoré tvoria zároveň aj jeho severnú hranicu. Strednú časť krajiny rozčleňujú vysoké pásma pohorí a úrodné nepálske údolia. Juh Nepálu obsadili nížiny, močiare, trávnaté savany a tropické džungle. Má veľké zásoby nerastných surovín – medi, grafitu a turmalína. Hlavná činnosť obyvateľstva je poľnohospodárstvo. Pestujú ryžu, pšenicu, kukuricu, jutu a ovocie. Chovajú ovce, kozy, byvoly, hovädzí dobytok a jaky. Pomerne značný príjem majú z cestovného ruchu. Od roku 1923 získala krajina nezávislosť, dovtedy bola pod britským dohľadom.
Krátky čas patrila krajina pod anglickú správu. Úplnú nezávislosť získala v roku 1923. Dňa 28. mája 2008 Ústavná rada odhlasovala zrušenie 240-ročnej monarchie a vyhlásila sekulárnu republiku. Dňa 19. júla 2008 sa v krajine uskutočnili historicky prvé prezidentské voľby.
Klíma je rozmanitá. Na severe krajiny na nachádza najvyššia hora sveta - Mount Everest. A na juhu, kde sú nížiny a tropické džungle, je teplota cez letné mesiace približne 30 °C a v zime 15 °C.
Nepálska kuchyňa nie je nijak špeciálna, ale prevláda tu šošovica a ryža (Dal Bhat). Najčastejšie jedlo je šošovicová polievka a ľudia v horách majú v obľube zeleninu s korením, ktorá sa pripravuje zmiešaním obilia a mlieka s čajom alebo vodou. Národný nápoj je chiya (čaj varený s mliekom, cukrom a korením). Rozšírený je aj nápoj chang (pivo vyrobené z kvaseného jačmeňa, kukurice, ryže alebo prosa).
Krajina má slabú hygienu. Časté choroby sú tetanus, cholera, žltačka, horúčka, tuberkulóza. Je vhodné sa pripoistiť, najmä ak cestujete do hôr. Verejná zdravotná starostlivosť tam prakticky nie je, preto je dobré vždy vyhľadať súkromného lekára.
Najčastejším zdrojom ochorenia je pitná voda, treba ju vždy prevariť a potraviny konzumovať len po dôkladnom tepelnom spracovaní.
Miestni ľudia si žijú pokojným životom ovplyvneným tradíciami. Sú veľmi milí a pohostinní.
Nepál má okolo 20 miliónov obyvateľov, zahrňujúcich rôzne etnické skupiny, rasy a kmene. Obyvateľstvo sa delí na Indoiráncov, Tibeťanov, Mongolov a Tibeto-Barmáncov. Tieto skupiny sa ďalej členia na rôzne etnické skupiny a podskupiny,ktoré žijú v rôznych regiónoch, nosia rozdielne oblečenie a hovoria rôznymi jazykmi a dialektmi. Obyvatelia indoiránského pôvodu žijú hlavne v regióne Terai a v nižších hornatých oblastiach, zatiaľ čo Mongoli a Tibeto-Barmánci obývajú údolia a stredný Himalájsky región. Ľudia tibetského pôvodu žijú prevažne v Himalájskom regióne.
Všetci sú známi pod rôznymi menami ako: Gurkhovia (52 %), Maithiliti (11 %), Bhojpuri (8 %), Tharujci (3,6 %), Tamangovia (3,5 %), Nevari (3 %), Magari (1,4 %), Gurungovia a Kirati (1,2 %), Bhoti a Šerpovia (0,5 %) a iní (15,8 %). Všetci sú však hrdí na označenie Nepálci. Priemerná hustota je 132 obyvateľov na km štvorcový. V priemere sa dožívajú 54,02 roka a priemerná ročná pôrodnosť je 2,47 a úmrtnosť 107 na tisíc narodených detí. Nepál je jednou z najchudobnejších krajín sveta, s vysokou negramotnosťou (viac ako 60 %).
!Ďakujem za pozornosť!