Rusko
Rusko
Rusko, dlhý tvar Ruská federácia je najväčší štát sveta. Zabera niečo vyše osminu zemskej súše. Nachádza sa na území Východnej európy a takmer celej severnej Azie. Na tejto stránke patrí do Azie. Je to 9. najľudnatejšia krajina.
Susedia Ruska sú (od severozápadu proti smeru hodinových ručičiek): Nórsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko,Bielorusko, Ukrajina, Gruzínsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Čína, Mongolsko, znovu Čína a Severná Kórea. Zaujímavé je, že vzdialenosť Ruska od USA je približne 10 kilometrov ( nieje to isté ). Ruská federácia má väčšiu rozlohu ako Pluto. Prechádza ňou 9 časových pásiem. Hlavné mesto je Moskva. Je plné zaujímavých pamiatok. Napríklad chrám Vasilija Blaženého, Kremeľ alebo Červené námestie.
Pobrežie Ruska nie je až také členité ako pobrežie Európy. Napriek tomu dosahuje dĺžku vyše 37 000 km a obsahuje veľa polostrovov:
- Čukotský polostrov
- Jamalský polostrov
- Kamčatka
- Kolský polostrov
- Kuršská kosa
- Tajmýrsky polostrov
- Krymský polostrov
Ruská federácia je štát s pomerne chladným podnebím. Teploty v zime siahajú hlboko pod bod mrazu.
Krajina sa rozkladá v štyroch klimatických pásmach:
- arktické pásmo
- subarktické pásmo (moria Severného ľadového oceánu, arktické ostrovy)
- mierne pásmo (väčšia časť územia krajiny)
- subtropické pásmo (časť čiernomorského pobrežia Kaukazu)
Podľa klimatických ukazovateľov sa územie Ruskej federácie delí na:
- Ruská arktída
- Charakteristika: Dlhé slnečné dni v období od apríla do polovice septembra a nočné dni od polovice októbra do konca februára.
- Európska časť Ruska
- Charakteristika: Jednoznačný vplyv Atlantického oceánu na územie, kde sa morský vzduch pretvára na suchý kontinentálny. V tejto oblasti nastáva zmena charakteru západného a východného podnebia.
- Charakteristika: Dosah kontinentálneho podnebia od severu na juh.
- Východná Sibír
- Charakteristika: Územie s kontinentálnym podnebím, ktoré má chladné zimy a teplé letá.
- Ďaleký východ
- Charakteristika: Pre toto územie je typické monzúnové podnebie.
Najchladnejším mesiacom v Rusku je január, kedy teplota vzduchu dosahuje okolo −30 °C. Je to zhruba 20-stupňový rozdiel oproti teplotám na Sibíri, kde januárová teplota dosahuje hodnotu −50 °C. Absolútne teplotné minimum, čo dokumentuje aj pamätník (tzv. Pól chladu), tu namerali v roku 1982 (−68 °C, Verchojanský chrbát).
Ruskí vedci robili výskumy a zaznamenali, že za každých sto rokov sa územie Ruskej federácie oteplí o 0,9 °C. Posledné takéto meranie sa uskutočnilo v 70. rokoch 20. storočia.
Zaujímavosti :
Ruské jazero Bajkal drží jednu pätinu sladkej vody sveta
Jazero Bajkal je len z polovice tak veľké ako jazero Michigan, ale je najhlbším na svete, v hĺbke 1 637 metrov.
Rusko v roku 1867 predalo Aljašku USA za 7,2 miliónov dolárov
USA zaplatili menej ako 2 centy za aker, za takmer 600 000 štvorcových míľ
Rusko má dokázané zásoby ropy 87 miliárd barelov, čo mu postačí na ďalších 75 rokov
Rusko v roku 2012 denne spotrebovalo zhruba 3,2 milióna barelov ropy. V tomto tempe mu bude trvať ďalších 75 rokov, aby vyčerpalo svoje zásoby.
Vodstvo :
Vodstvo: Amur - najdlhšia rieka ( 4416 km), Lena, Ob-Katun´,Jenisej
Bajkal - najväčšie jazero (31 500 km2 ) i najhlbšie jazero (1620m )
Podnebie: sever - subpolárne podnebie, ktoré prechádza do mierneho kontinentálneho, v ktorom sa nachádza prevažná časť Ruska ( charakteristické veľkými výkyvmi teplôt) - výnimkou je oblasť Severného Kaukazu pobrežie Čierneho mora, ktoré ma skoro stredomorskú klímu. Pre prímorský kraj okolo Vladivostoku a Ďalekého východu je typické miernejšie oceánske podnebie.
Prezident Ruska je Vladimír Putin. Radí sa k najmocnejším ľuďom našej planéty.
Sibir
Sibír (rus. Сиби́рь) je rozsiahle územie v ázijskej časti Ruskej federácie ležiace medzi Uralom a Verchojanským pohorím. Zaberá väčšinu rozlohy Ruskej federácie (približne 10 mil. km²). V širšom zmysle sa však k Sibíri niekedy počíta aj územie medzi Verchojanským pohorím a Tichým oceánom.
Zo západu je ohraničený horskou hradbou Uralu, zo severu oceánom, z juhu kazašskými stepami a mongolskou hranicou a z východu horskými hrebeňmi odvádzajúcimi toky do Tichého oceánu. Geologicky patrí značná časť Sibíri k starej platforme nazývanej Sibírsky štít. Ide o jednu z najstarších konsolidovaných častí zemskej kôry, tvorenú horninami predkambrického veku.
Oblasť je známa svojim silným kontinentálnym podnebím a veľkým nerastným bohatstvom. Je veľmi riedko osídlená a mnohé oblasti sú dostupná iba letecky. Výnimku tvoria oblasti, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Transsibírskej magistrály, mohutnéhoriečneho toku alebo Severného ľadového oceána (v letnom období).
Jakutsk (rus. Яку́tск) je mesto v Rusku. Nachádza sa na ruskom Ďalekom východe na rieke Lena, je centrom najväčšej ruskej republiky Jakutsko a má 267 983 obyvateľov (2010).
Mesto bolo založené v roku 1632 ako kozácka pevnosť.
Je známe svojim studeným podnebím a inuitskými obyvateľmi.
Okrem toho Ruskú federáciu tvorí ešte 46 oblastí a 9 krajov. Osobitnými subjektmi sú aj dve najväčšie mestá Moskva a Sankt Peterburg ako tzv. mestá federálneho významu.
- Hudba
- https://www.youtube.com/watch?v=ivASIwtHALM
- !Ďakujem za pozornosť!