Chorvátsko
Chorvátsko je dlhodobo najobľúbenejšou destináciou slovenských dovolenkárov. Po dôvodoch, prečo si Slováci volia túto krajinu, nemusíme veľmi dlho pátrať.
Chorvátsko je blízko a navyše je to jazykovo a kultúrne príbuzná krajina. V Chorvátsku sa dohovorí každý Slovák, a tak krajina je ako turistická destinácia dostupná prakticky pre každého.
Do Chorvátska sa na vlastnú päsť môžu vybrať aj ľudia, ktorí majú veľmi ďaleko od multilingvistov.
Chorvátsko je osemnástou najobľúbenejšou destináciou sveta. Krajinu ročne navštívi viac ako 10 miliónov zahraničných turistov. Väčšina z nich prichádza z regiónu Strednej a Východnej Európy. Chorvátsko má však dostatok lákadiel na to, aby lákalo aj ľudí zo Západnej Európy. Krajina sa však iba pomaly zbavuje nálepky východoeurópskej krajiny, v ktorej zúrila občianska vojna.
ajčastejšie navštevovanými miestami alebo mestami je Split, Dubrovnik, Biograd na Moru, Zadar, Pula, Opatija, Vodice, Šibenik, Novi Vinodolski, Makarská.
Hlavné mesto je Záhreb. Leží na rieke Sáve južne od pohoria Medvedica. Väčšinu obyvateľov tohto mesta obývajú Chorváti ale aj Srbi, Rómovia alebo Slovinci.
Turistický ruch bol krátko po skončení občianskej vojny veľmi slabý. Neskôr sa ho však podarilo naštartovať. Tu pomohol aj veľký prílev turistov zo Slovenska a Českej republiky. Turistický ruch je pre Chorvátsko mimoriadne dôležitý. Turizmus generujú až 20 percent hrubého domáceho produktu. Toto číslo patrí medzi najvyššie na svete. Veľká časť Chorvátov sa spolieha na príjmy z cestovného ruchu.
Chorvátsko je politicky veľmi príbuzné Slovensku. Rovnako ako naša krajina, aj Chorvátsko sa muselo vyrovnávať s pádom komunizmu. V roku 1990 krajina prijala prvú demokratickú ústavu. V októbri roku 1991 Chorvátsko vyhlásilo nezávislosť od Juhoslávie. Toto viedlo k následnej vojne.
V súčasnosti je Chorvátsko parlamentná demokracia. Systém je takmer identický s tým naším. Avšak až do roku 2000 bola Chorvátsko riadené poloprezidentským systémom. Na čele štátu stojí prezident. Výkonnú moc má pod palcom predseda vlády. Zákonodarná moc je v rukách parlamentu. Ten je volený na štyri roky a môže mať od 100 až po 160 poslancov.
Chorvátsko je spravované cez 20 územných celkov. V krajine napočítate 127 miest a 429 municipalít.
Chorvátsko je členom Európskej Únie, avšak nie je členom eurozóny. Krajina má vlastnú samostatnú menu. Jej názov je kuna. Každá kuna sa delí na sto častí. Jedna stotina kuny sa nazýva jedna lipa.
Pôvod chorvátskej meny je potrebné hľadať v stredoveku v časoch, keď krajine vládla Rímska ríša. V stredoveku sa označenie kuna používalo pre viaceré meny slovanských štátov.
V stredoveku sa ako platidlo používali kože kún. Odtiaľ aj pochádza názov chorvátskej meny. Chorvátsko začalo používať moderné kuny v roku 1994. Ako nová krajina Európskej Únie má Chorvátsko povinnosť zaviesť euro. Časový rámec však od krajiny nie je požadovaný.
Jazyk Chorvátska
Oficiálnym jazykom Chorvátska je Chorvátčina. Za svoj materský jazyk ho považuje viac ako 96 percent Chorvátov. V určitých regiónoch sa používajú aj ďalšie jazyky. Ide o oblasti Chorvátska, kde menšiny majú minimálne tretinové zastúpenie. Medzi týmito jazykmi nájdete okrem češtiny, maďarčiny, taliančiny, srbštiny aj slovenčinu.
Pre slovenských turistov je chorvátcina obrovskou výhodou. Keďže ide o príbuzný slovanský jazyk, komunikácia s miestnymi obyvateľmi je viac-menej bezproblémová. Mnohí slovenskí turisti sa tak v Chorvátsku cítia ako doma.
Miestna doprava
Chorvátsko má modernú a kvalitnú infraštruktúru, ktorá zohľadňuje najmä potreby turistov. Krajina po niekoľko rokov výrazne investovala do vybudovania diaľničnej siete spájajúcej najvýznamnejšie turistické destinácie. V súčasnosti je táto sieť prakticky dokončená. Pri preprave po krajine by ste tak nemali mať žiadne problémy, hoci počas sezónnej špičku sa môžu vytvoriť zápchy.
Chorvátsko má železničnú dopravu na podobnej úrovni ako Slovensko. Vlakom sa dostanete do všetkých významných miest po celej krajine.
ZAUJIMAVE MIESTA CHORVATSKA :
Split (tal. Spalato, lat. Spalatum) je mesto v Chorvátsku, v oblasti Dalmácia. Nachádza sa na východnom brehu malého polostrova pri Jadranskom mori.
Je tu námorný prístav, vojenská základňa, medzinárodné letisko v Trogire a cenné stavebné pamiatky. Spolu s Rijekou a Zadarom je Split hlavným chorvátskym prístavom. Od roku 2004 vedie zo Splitu doZáhrebu nová diaľnica, vďaka ktorej je dalmátske pobrežie, hlavne jeho južná časť, dostupnejšia.
Makarská (-slovenský normovaný názov; po chorvátsky Makarska; tal. Macarsca) je mesto v Chorvátsku, na pobreží Jadranského mora, v strednej Dalmácii. Žije v ňom približne 14 000 obyvateľov a dnes je známe najmä ako turistické letovisko a centrum Makarskej riviéry.
Trogir (tal. Traù, maď. Trau, lat. Tragurium) je prímorské kúpeľné mesto v Splitsko-dalmatínskej župe v Chorvátsku na pobreží Jadranského mora, v ktorom v roku 2001 žilo 13 322 obyvateľov. Historické centrum mesta je situované na malom ostrove medzi pevninou a ostrovom Čiovo.
!Ďakujem za pozornosť!