Francúzsko
Francúzsko (po francúzsky La France, výslovnosť IPA [fʀɑ̃s]), dlhý tvar Francúzska republika (po francúzsky République française, výslovnosť IPA [ʀepyblik fʀɑ̃sɛz]) je demokratický štát, ktorého metropolitná časťsa nachádza v západnej Európe. Súčasťou Francúzskej republiky sú tak isto zámorské departementy a zámorské územia v Karibiku, Severnej a Južnej Amerike, v Indickom oceáne a Oceánii. Francúzi často prezývajú metropolitné Francúzsko l'Hexagone (šesťuholník), pre jeho geografický tvar.
Je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie (NATO) a je jedným zo zakladajúcich členov Európskej únie. Ďalej je Francúzsko jedným zo zakladajúcich členov Organizácie Spojených národov. Je jedným z piatich stálych členov Rady bezpečnosti OSN s právom veta a takisto jednou z ôsmich uznaných jadrových mocností. Hlavné mesto je Pariž. V Paríži sa nájde množstvo nádherných historických pamiatok ako napríklad : Louvre, Versailles, Víťazný oblúk alebo Eiffelová veža.
Vodstvo
V tejto časti spomeniem len riečnu sieť a jazerá. Na severovýchode Francúzska sa nachádza rieka Somme, známa najmä z obdobia prvej svetovej vojny, lebo sa tu odohrala jedna z najkrvavejších bitiek západného frontu. Cez Paríž preteká Seine, jedna z najvýznamnejších riek krajiny. Ústí, rovnako ako aj Somme, do vôd Lamanšského prielivu. Od východu na západ sa kľukatí takmer celou krajinou najväčšia francúzska rieka Loire, ústiaca pod Bretónskom pri meste Saint-Nazaire do Atlantického oceána.
Táto rieka je známa aj prekrásnymi zámkami, ktoré sú postavené na nej a ktorými sa inšpiroval aj architekt Bojnického zámku.
Druhou najväčšou riekou je Rhône, prameniaca ďaleko v Nemecku, ale ústiaca do Francúzskych vôd Stredozemného mora. Jej ústie sa nachádza v Provence, v oblasti s množstvom menších riek a riečok, z ktorých jednu pretína aj známy Pont du Gard, a ktoré ústia do väčších alebo menších jazier vo vzdialenosti maximálne 10 - 15 km od pobrežia, často ústiacich priamo do mora. Okrem týchto sa vo Francúzsku nachádza niekoľko malých a zopár väčších jazier. Asi najväčšiu plochu zo všetkých však zaberá francúzska časť Ženevského jazera. Na západe sa nachádzajú ďalšie veľké jazerá, napr. Lac d´Hourtin-Carcans.
Zaujímavosti
Rozloha................................ 547 030 km2
Počet obyvateľov.............. 59 551 00
Hlavné mesto...................... Paríž
Mena..................................... euro
Úradný jazyk..................... francúzsky
Hlavné mesto Paríž je hlavným mestom módy.
Francúzska vlajka pochádza z čias revolúcie v 1789 a je jednou z najznámejších a najslávnejších vlajok sveta. Tradičné tri pruhy (trikolóra) predstavujú slobodu, rovnosť, bratstvo, základné ideály republikánov.
- Socha slobody, dominanta New Yorku, bola vyrobená vo Francúzsku a darovali ju Američanom v roku 1886
- Najnavštevovanejšou atrakciou Paríža nie je Eiffelova veža (5,5 mil. ročne), aniLouvre (5 mil.), ale Disneyland (13 mil.)
- Nikotín je pomenovaný po francúzskom diplomatovi, keďže práve Jean Nicot v 1559 predstavil tabak vo Francúzsku
- Vo Francúzsku denne vydajú 2 nové kuchárske knihy.
- Francúzsko je po Rusku a Ukrajine tretia najväčšia európska krajina svojou rozlohou
- Francúzski muži patria medzi najštíhlejších v EÚ.
- Každý piaty Francúz trpí depresiou.
- Krajina má najviac Nobelových cien za literatúru
- Dobytie Bastily bol skôr symbolický akt. V ten deň tam bolo len 7 väzňov.
- Francúzština bola oficiálnym jazykom v Anglicku viac ako 300 rokov.
- Eiffelovu vežu maľujú každých 7 rokov.
- Vo Francúsku žije malá populácia klokanov.
- Francúzština je spolu s angličtinou jediným jazykom, ktorý sa vyučuje v každej krajine na svete.
-
Máte radi ryby, králika alebo polievky? Zberajú sa vám pri predstave na palacinky, croissanty, zrejúce či tvrdé syry v ústach slinky? Navštívte s nami krajinu galského kohúta a pripravte sa na nevšedný kulinársky zážitok.
Francúzsko je rozdelené do viacerých kultúrnych aj klimatických oblastí, no vo všeobecnosti sa táto kuchyňa vyznačuje viacerými spoločnými surovinami. Z mäsa Francúzi konzumujú najčastejšie králika alebo hydinu. Tiež si radi pochutia na prepeliciach, drozdoch a žabích stehienkach. Za delikatesu sú považované najmä hydinové vnútornosti ako pečene a obličky. Ďalej sú najmä v riečnych oblastiach a prímorských veľmi obľúbené ryby a dary mora.
Veľa sa tu tiež využíva zelenina. Z nej sú to najmä artičoky, špenát, fazuľkové struky, zelený hrášok, mrkva, špargľa, karfiol, tekvica, baklažán, či čakankové puky. Pri úprave pokrmov sa takmer výlučne používa rastlinný olej, zriedkavejšie maslo. Francúzi ako správni gurmáni nezaostávajú ani v dochucovaní pokrmov. Vo veľkej miere používajú horčicu, Ich najvyužívanejšími bylinkami sú bazalka, majorán, šalvia, petržlen, tymian, bobkový list a cesnak. Často ich zväzujú a zavesia na kraj hrnca, aby sa po úprave pokrmov dali bez problému vybrať.
!Ďakujem za pozornosť!