Poľsko
Poľsko, dlhý tvar je Poľská republika je štát v strednej Európe susediací s Českom, Slovenskom, Ukrajinou, Nemeckom, Bieloruskom, Litvou. Hlavné mesto sa nazýva Varšava a úradný jazyk je pochopiteľne poľština.
Názov Poľsko sa odvodzuje od názvu kmeňa Poľania, ktorý žil vo Veľkopoľsku (časť Poľska). Slovo Polanie sa dá preložiť akoobývajúci otvorené polia. Je možné pripustiť, že hlavnou náplňou toho kmeňa bolo roľníctvo, na rozdiel od iných vtedajších kmeňov, napr.Vislanov či Mazovčanov, obývajúcich lesnaté oblasti.
V minulosti sa používal aj latinský názov terra Poloniae – Poľská zem alebo Regnum Poloniae. Názov Poľsko sa začal používať pre celú krajinu v 11. storočí.
Poľsko má 39 miliónov obyvateľov. Prevažné náboženstvo je kresťanstvo. Medzi najväčšie mestá patrí : Varšava ( hlavné mesto ), Krakov alebo Vratislav.
Varšava : Od roku 1833 do druhej svetovej vojny bolo kultúrnym centrom Divadelné námestie. Varšava patrí medzi najdôležitejšie vzdelávacie strediská v Poľsku. Je domovom štyroch dôležitých univerzít a viac ako 62 menších škôl vyššieho vzdelania. Medzi najdôležitejšie patrí Varšavská univerzita, Varšavská polytechnika, Varšavská ekonomická univerzita, Varšavská poľnohospodárska univerzita a iné. Je známa aj vďaka viacerým medzinárodným dohodám, ktoré tu boli podpísané, ako napríklad Varšavská zmluva aleboVaršavská konvencia.
Poľský štát sa zrodil v 10. storočí spojením slovanských kmeňov, ktoré prijali kresťanstvo. Od 17. storočia bola krajina oslabovaná vojnami zo Švédskom, Ruskom a Tureckom. Nakoniec rozdelená medzi tri veľmoci : Prusko, Rusko a Rakúsko. V roku 1795 úplne zmizla z mapy Európy na celých 123 rokov. Poliaci nezávislosť získali späť v roku 1918. Sever tejto krajiny je pokrytý množstvom jazier. Nachádza sa tu Pomoranská a Mazúrska jazerná pahorkatina. Z hornatých oblastí sú najatraktívnejšie Vysoké Tatry. Najväčšie poľské rieky sú Visla a Odra, ktoré sa vlievajú sa do Baltského mora. Na juhu krajiny je životné prostredie zničené vplyvom priemyslu. Nachádza sa tu množstvo historických a kultúrnych a sakrálnych pamiatok . Poľsko je známe svojou silnou kresťanskou vierou.
V krajine sa stretávajú dve podnebné pásma. Na západe je to mierne prímorské podnebie a na východe kontinentálne.
Poliaci sú potomkovia slovanských kmeňov (tzv. poľských kmeňov), ktoré sú na území neskoršieho Poľska písomne doložené na juhu od 9. storočí na severe od 10. storočia. Archeologické nálezy z územia Poľska, ktoré možno považovať za jednoznačne slovanské (inak však nešpecifikované), pochádzajú už zo 6. storočia a podľa dnes prevládajúcich názorov jazykovedcov bolo východné Poľsko už predtým časťou slovanskej pravlasti.
V Českej republike žije najviac Poliakov v Tešínsku (najmä vo väčších mestách).
Osvienčim : je dnes vyhľadávané miesto na území Poľska.
Koncentračný tábor Osvienčim bol počas druhej svetovej vojny nemecký vyhladzovací tábor. Prenasledovaní boli predovšetkým Židia, ale aj Rómovia, Sovietskí zajatci a taktiež mnohí ďalší. Väčšina našla svoju smrť v plynových komorách. História siaha do rokov 1940 až 1945 kedy dochádzalo k masovým popravám. V Osvienčime zahynulo približne 1,5 milióna nevinných ľudí v plynových komorách, v dôsledku vyhladovania alebo ťažkých prác. Konali sa tu aj nehumánne experimenty. Najväčšiu vinu za experimenty nesie Josef Mengele.
Tábory boli v Osvienčime tri. Ako prvý bol postavený v roku 1940 Auschwitz I.Pred vstupom do neho sa nachádza známy nápis Arbeit macht frei, ktorý by sme mohli do slovenčiny preložiť ako „práca oslobodzuje“. Pre nedostatočnú kapacitu bol postavený v Brezinke najväčší komplex – Auschwitz Birkenau (Auschwitz II.), ktorý sa nachádza asi 3 km od dedinky Osvienčim. Zomrelo tu viac ako milión väzňov. Známa je tu aj rampa, kde sa ľudia pred príchodom delili, či budú väznení alebo ich život skončí priamo v plynovej komore. Zo spomínaných dvoch táborov väzni často odchádzali do pracovného tábora v Monowiciach – Auschwitz III. Na webovej stránke osviencim.sk nájdete súčasné a aj historické fotky.
Momentálne sa môže prísť pozrieť do Osvienčimu aj verejnosť. Tábor je otvorený celoročne s výnimkou niektorých sviatkov.
Poľská hudba : https://www.youtube.com/watch?v=O9ofZKcjRZQ
!Ďakujem za pozornosť!