Slovinsko
Slovinsko leží na juhovýchodnom okraji Álp a bola prvá z juhoslovanských krajín, ktorá vyhlásila nezávislosť. Stalo sa to v roku 1991. Krajina má bohaté nerastné zdroje. Elektrickú energiu zabezpečujú tepelné a vodné elektrárne. V Slovinsku je rozvinutý priemysel a potravinárstvo. V poľnohospodárstve sa chová dobytok a pestuje obilie, zemiaky a cukrová repa. Nachádza sa tu veľa povšimnutiahodných prírodných krás.
V krajine sa prelínajú dve podnebné pásma - stredomorské na pobreží a mierne kontinentálne vo vnútrozemí.
V krajine sa darí pestovať tabak, zeleninu, obilie a zemiaky. Okrem toho sa tu chová prevažne hovädzí dobytok.
Napriek tomu, že Slovinsko takmer tisíc rokov ovládali nemecky hovoriaci Rakúšania, Slovinci si udržali svoj jazyk a ľudovú kultúru. Súčasťou tejto kultúry sú pestrofarebné výšivky a charakteristické čepce. Väčšina obyvateľov žije v mestečkách alebo početných dedinách roztrúsených po krajine. Iba 300 000 ľudí žije v hlavnom meste Ľubľane, ktorá patrí k najmenším metropolám v Európe.
Stredoeurópska republika Slovinsko vyhlásila nezávislosť od bývalej Juhoslávie v roku 1991. S Rakúskom a Talianskom tradične udržiavala bližšie vzťahy. Na území Slovinska sa v roku 1990 nevyskytol nijaký vážny etnický konflikt, hoci prijali určité množstvo chorvátskych a bosnianskych utečencov. Jeho relatívne rozvinutá trhová ekonomika bola na krátky čas narušená regionálnymi vojnami - priemyselná výroba poklesla o vyše 25%. Slovinsko dostáva pomoc od MMF a Európskej únie.
Na území štátu, ktorý leží na okraji strednej a juhovýchodnej Európy sa zbiehajú hrebene Álp a Dinárov. Na severe kraľujú typické alpské pohoria (Júlske Alpy, Karavanky, Pohorje) s dolinami vymodelovanými vysokohorskými ľadovcami a strmými skalnými stenami. Táto krajina má viac než polovicu svojej rozlohy pokrytú lesmi a patrí spolu so Švédskom a Fínskom k najviac zalesneným štátom Európy.
Ďakujem za pozornosť!