Ukrajina
Ukrajina (po ukrajinsky: Україна) je štát vo východnej Európe. Je druhou najväčšou krajinou Európy po Rusku. Hraničí so siedmimi štátmi: so Slovenskom (94 km), Maďarskom (103 km), Rumunskom (531 km), Moldavskom (939 km), Ruskou federáciou(2 245 km), Bieloruskom (891 km) a Poľskom (428 km). Celková dĺžka ukrajinských hraníc predstavuje 4 558 km.
Presný názov Ukrajiny znamená zem, ktorá leží na kraji. Leží na juhovýchodnom pohraničí Európy a prahu Ázie na okrajoch štátov Stredomoria a na križovatke dôležitých hraničných ciest medzi lesom a stepou.
Najväčšou riekou, pretekajúcou na území Ukrajiny, je Dneper. Pramení v Rusku vo Valdajskej vrchovine, preteká cez Bielorusko – tvorí aj spoločnú hranicu s Ukrajinou a napokon na Ukrajine ústi do Čierneho mora. Na ukrajinskom území je na rieke takmer súvislý reťazec vodných nádrží a elektrární. Jeho veľkými prítokmi sú Pripiať a Desna.
Hlavné mesto je Kyjev. Medzi úradné jazyky sa radia ukrajinčina a ruština. Ukrajina má približne 45 miliónov ľudí.
Náboženské zloženie je: pravoslávni 84%, grékokatolíci 8%, katolíci 2%, protestanti 2%.
Kuchyňa
...je výrazná, s množstvom mäsa, cestovín, strukovín a zeleniny. Nedá sa povedať, že je to "najzdravšia kuchyňa", ale zato je veľmi chutná.
Ukrajina je náš východný sused a vždy bola bohatou obilnicou už počas Sovietskeho Ruska čo si zachovala až do dnešných dní. Vplyv ukrajinskej kuchyne badať hlavne na východnom Slovensku, kde sa pravidelne varia plnené pirohy na slano či sladko a strukovinovo-zeleninové polievky na spôsob východných susedov.
Na Ukrajine sa veľmi darí pšenici, žitu, ovsu, jačmeňu, kukurici a slnečnici. Okrem obilnín dopestujú Ukrajinci kapustu, sóju, zemiaky a ostatnú zeleninu. V kuchyni je bohato zastúpená aj živočíšna zložka. V obľube majú všetky druhy rýb, hydinu, bravčové, hovädzie mäso ako aj baranie a jahňacie mäso.
Ukrajinci sú družní a radi sa stretávajú za účelom kulinárskeho zážitku. Počas sviatkov dbajú, aby vždy bol prestretý bohatý stôl. Sobota je v podstate prípravou na nedeľu, kedy sa spravidla po obede známi a priatelia navštevujú. Klasické sviatočné menu predstavuje polievka so slížmi, zemiakový šalát s fašírkami alebo sekanou. Ako druhý variant sa zvykne podávať tzv. tušonka. Tušonka je smotanovo-bravčová omáčka s knedľami alebo zemiakovou kašou. Ako aj u nás po dobrom obede nasleduje niečo sladké, na Ukrajine sa podávajú koláče s kávou.
Polievky
Podobne ako v bulharskej kuchyni aj v ukrajinskej je obľúbenou polievkou boršč, ktorý sa prípravou mierne líši od regiónu. Rovnako je to aj pri strukovinových polievkach. Tradičnou delikatesou je rybacia polievka nazývaná soljanka, ktorá sa môže obmeniť, keď rybu nahradíte mäsom.
Múčne jedlá
Vzhľadom na spomínanú skutočnosť, že Ukrajina je bohatou obilnicou, prejavuje sa to v širokej škále múčnych jedál. Množstvo múky sa spotrebuje na výrobu buchtičiek, knedlí, pirôžkov, rôznych slížov a pečiva. Peľmene sú varené taštičky z múky, ktoré môžu mať slanú mäsovú, kapustovú alebo zemiakovú plnku. Navrch sa polievajú smotanou a výpekom. Knedle sú buď ako príloha v našej kuchyni alebo môžu byť plnené mäsom, údeninou a zeleninou.
Medovník je múčnikom číslo jeden na Ukrajine a nájdete ho v každej cukrárni.Varjenniky sú sladké taštičky plnené ovocím a tvarohom, ktoré sa varia vo vode. Počas Vianoc sa pripravuje sladká kuťa, ktorá je uvarená z pšenice, maku a orieškov.
Šašlík
Názov pochádza asi od Kozákov, ktorý ho prevzali od krymských Tatárov na začiatku 16. storočia. Ide o marinované mäso, ktoré sa podáva grilované na špízoch. Pripravuje sa z jahňacieho prípadne kozieho mäsa. Najlepšie je nechať mäso cez noc marinovať v zmesi červeného vína, oleja, octu a korenia. Mäso sa prekladá cibuľou, zeleninou alebo aj ovocím.
Zaujímavosťou je, že Ukrajinci s obľubou zavárajú ovocie ale tiež papriky, ktoré nakladajú do sladkokyslého nálevu z octu a medu. Tradičným nápoj je domáce víno, ďalej sa pije silná vodka a pivo, ktoré je až 16%. Obľúbeným nealkoholickým nápojom je kvas, ktorý je vyrobený kvaseného chleba, ktorý svojou chuťou a farbou pripomína pivo.
Kyjev
Kyjev, ležiaci na rieke Dneper, je hlavným mestom Ukrajiny. Názov mesta vychádza z osobného mena Kyj, Kyje teda znamená „patriaci Kyjovi“. V minulosti bol Kyjev centrom Byzantskej ríše, ktorej pozostatky vydržali až do dnes, vo forme zlatých kupol. S lacnými letenkami od Pelikánu môžete netradičnú atmosféru tohto mesta zažiť na vlastnej koži. Z Budapešti sa tam dostanete za 2 hodiny.
Turistické atrakcie:
- Katedrála sv. Sofie – katedrála z 11. storočia, ktorá slúžila na korunovačné slávnosti. Dnes je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
- Dom s chimérami - v minulosti prezidentský palác, dnes jedna z najbizarnejších stavieb Ukrajiny.
- Múzeum Černobyľu – múzeum venované nukleárnej katastrofe
- Bulvár Khreschatyk – centrum mesta, v ktorom nájdete kaviarne, bary a veľké kvetinové hodiny.
!Ďakujem za pozornosť!